Cukrzyca ciążowa, zwana też GDM (skrót z angielskiego: Gestational Diabetes Mellitus), to każdy stan hiperglikemiczny, który pojawia się u zdrowej kobiety w ciąży. Bardzo ważne jest szybkie zauważenie objawów, ponieważ cukrzyca jest zagrożeniem dla dziecka, na dodatek u ponad 30% kobiet, u których stwierdzono cukrzycę ciążową, w ciągu najbliższych 15 lat stwierdza się cukrzycę typu 2.

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?

Do symptomów cukrzycy ciążowej zalicza się: wzmożony apetyt i pragnienie, częste oddawanie dużych ilości moczu, nawracające drożdżycowe infekcje pochwy, zaburzenia widzenia (często zamazany obraz), utrata masy ciała, zawroty głowy, większe łaknienie, a czasem wręcz uczucie wilczego głodu i wzrost ciśnienia krwi. Poddanie się badaniu krwi i moczu może wskazywać podwyższone stężenie glukozy we krwi, któremu może towarzyszyć obecność glukozy w moczu. Nie da się ukryć, że wiele aspektów życia codziennego ma wpływ na pojawienie się cukrzycy w ciąży: otyłość lub cukrzyca w rodzinie, pojawienie się cukrzycy w poprzedniej ciąży, wiek mamy powyżej 35. roku życia, wielorództwo, nadciśnienie tętnicze, duży przyrost masy ciała w pierwszym trymestrze.

Jak wykryć cukrzycę u kobiety w ciąży?

Zalecany schemat wykrywania cukrzycy może być dwustopniowy, obejmuje on test przesiewowy i diagnostyczny. W procesie diagnostycznym można pominąć test przesiewowy. Nie można rozpoznać GDM jedynie na podstawie nieprawidłowego wyniku testu przesiewowego, chyba że stężenie glukozy będzie wyższe lub równe 200 mg/dl (wtedy nie należy wykonywać testu diagnostycznego). Diagnostyka ciężarnych w kierunku cukrzycy ciążowej powinna być wykonywana przez wszystkich lekarzy położników w warunkach ambulatoryjnych. Pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży u każdej kobiety ciężarnej przeprowadza się test obciążenia glukozą. Wartość tego testu poniżej 140mg/dl jest prawidłowa. Jeżeli stężenie glukozy wynosi więcej niż 140mg/dl przeprowadza się kolejny test – tym razem organizm matki zostaje obciążony jednorazowo 75 g glukozy.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Leczenie cukrzycy ciążowej zaczyna się od wprowadzenia specjalnej diety, która uzależniona jest od masy ciała, wzrostu, aktywności i okresu ciąży.