Cukrzyca to grupa chorób, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Zjawisko to nazywa się hiperglikemią i wynika z defektu produkcji oraz działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. Ze względu na przebieg i przyczyny choroby, wyróżnia się cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę u kobiet ciężarnych oraz inne.

Objawy cukrzycy typu 1

Dotyka ona zazwyczaj ludzi młodych, u których mogą pojawić się nagłe obawy, które nasilają się zaledwie w ciągu kilku dni. Do objawów tych zalicza się:

- zwiększone pragnienie – osoba chora może wypijać nawet kilkanaście litrów wody dziennie!

- wielomocz – zwana też poliurią, pojawia się wtedy, gdy ilość oddawanego moczu jest zwiększona w stosunku do prawidłowej jego objętości,

- częstsze oddawanie moczu w nocy,

- zmęczenie i osłabienie organizmu,

- zmniejszenie masy ciała.

U wielu osób chorych na cukrzycę zauważane są także objawy dodatkowe:

- skurcze mięśni, zazwyczaj łydek,

- zaburzenie rytmu serca – tzw. kołatanie,

- zaburzenia widzenia,

- zakażenia grzybicze, pojawiające się w jamie ustnej i przy narządach płciowych, oraz zakażenia bakteryjne.

Warto wiedzieć, że cukrzycowa kwasica ketonowa jest pierwszym objawem choroby u ok.5-10% pacjentów z cukrzycą typu 1. Do objawów kwasicy ketonowej należą:

- nasilone pragnienie i wielomocz,

- nudności, wymioty,

- bóle brzucha,

- odwodnienie,

- zaburzenia świadomości,

- oddech Kussmaula – jeden z typów hiperwentylacji, polegający na bardzo głębokim oddychaniu przy normalnej albo zwiększonej częstości.

Objawy cukrzycy typu 2

W tym przypadku trudniej ustalić przyczyny i początek choroby. W wielu przypadkach diagnoza stawiana jest późno. Objawy są bardzo zróżnicowane: niektórzy nie mają ich wcale, a inni mają je bardzo nasilone tak bardzo, że dochodzi do zagrożenia życia. Do objawów cukrzycy typu 2 zalicza się:

- objawy osmotyczne: wzmożone pragnienie, wielomocz, oddawanie moczu w nocy, zmęczenie, ogólnie osłabienie, zaburzenia widzenia,

- powracające zakażenia bakteryjne i grzybicze,

- makroangopatię, czyli poważne zmiany w naczyniach krwionośnych: choroba niedokrwienna serca (może dojść nawet do zawału), choroby naczyń mózgowych (udar mózgu), choroby naczyń obwodowych,

- mikroangiopatię – mniejsze zmiany (<100 nm) w naczyniach krwionośnych: neuropatia, nefropatia, retinopatia.